Yağlı Saçlardan Nasıl Kurtuluruz?

Yağlı bir saç görünümüne sahip olmayı kim ister ki? Pek çok kişinin ortak sorunu olan yağlı saçlar nasıl yıkanmalı, ne tür şampuanlar kullanmalı, yağlı saça ne iyi gelir, nelerden uzak durulmalı hepsini sizlerle paylaşacağız.

Yağlı olan aslında saç değil deridir. Düz saçlı kişilerde saçta salgılanan yağ saçlara daha hızlı yayılır ve kıvırcık saçlı ya da dalgalı saçlarda da yağ daha yavaş yayılır. Öncelikle saçınızı her gün yıkamamalısınız. Saçınızı her gün yıkadığınızda saçtaki yağ dengesi bozuluyor. Yağlı saçlı insanlar şampuan seçiminde dikkatli olmalıdır. Mümkün olduğunca şeffaf görünümlü şampuanları tercih etmeli kremli şampuanlardan da uzak durmalı. İlla saç kremi kullanmak istiyorsa sadece saç uçlarına kullanmasında fayda var.

Saçlarınızın daha uzun sürede yağlanması için saçınızı sabah erken saatte yıkayın. Çünkü yağ bezleri geceleyin daha fazla çalışır. Saçınızı sıcak suyla da yıkamayın ılık su kullanın. Sıcak su derideki yağ oranını artırır.

Çok sık saç kurutma ve fön makinesi kullanmayın. Saçınızı fırçalamak yerine sadece tarayın. Tarama işlemini de çok sık yapmayın çünkü saçı çok taramak da yağlandıran bir diğer faktör. Yağlı saçlı kişilerin dikkat etmesi gereken bir diğer nokta da saç modeli. Saçınızı toplamayın çünkü bu saçlarınızı deriye iyice yaklaştıracağından daha çabuk yağlanacaktır. Bunun yerine saçınızı kabartabilirsiniz. Böylelikle saçınız saç derinizden uzaklaşmış olacak ve yağlanması da gecikecektir.

Tüm bunları deneyip iyi bir sonuç alamadıysanız bir cildiye uzmanına ya da dermatologa başvurmanızda fayda var. Aşırı yağlanma ilerleyen zamanlarda kepeklenmeye ve bazı cilt rahatsızlıklarının ortaya çıkmasına neden olabilmekte.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

İlginizi Çekebilir
Göz Farı Nasıl Sürülür?

Göz Farı Nasıl Sürülür?

2.575
18 Ocak 2015
Evde Kaş Nasıl Alınır?

Evde Kaş Nasıl Alınır?

1.821
18 Ocak 2015
Galeriler
Yandex.Metrica